Airel OÜ

Airel OÜ on eesti kapitalil põhinev Tartu Ülikooli hargettevõte

Meie põhitegevus on seotud aerosooliosakeste ja aeroioonide mõõteaparatuuri arendamise ja tootmisga. Firma keskendub eriti väikeste, nn. nano-osakeste mõõtmisele elektrilise aerosoolispektromeetria meetodil.

Meie olulisim toode on neutraalsete klastrite ja õhuioonide spektromeeter (Neutral cluster and Air Ion Spectrometer, NAIS), mis mõõdab osakeste suurusjaotust õhus vahemikus 1 - 40 nm. Nanomeetri suurusjärgus aerosooliosakesed tekivad atmosfääris erinevate gaasimolekulide vahel toimuvates keemilistes protsessides. Teatud tingimustel on tekkinud osakesed võimelised kasvama ja seejärel hakkavad need osalema pilvetekkes, muutma kiirgusbilanssi ja mõjutama Maa kliimat. Aerosooliosakeste tekkest, selle ulatusest ja toimumise tingimustest arusaamine on kliimamuutuste mõistmiseks ja nende vastu võitlemiseks erakordselt oluline, kuid nano-osakeste mõõtmine atmosfääris on äärmiselt keerukas. OÜ Airel-is välja töötatud NAIS on üks vähestest seadmetest, mis on suuteline piisavalt hästi piisavalt väikeseid osakesi mõõtma. Seade paistab silma töökindluse, vähese hooldusvajaduse ja lihtsa käsitletavuse poolest.

Hetkel on üle maailma käigus umbes 50 Aireli spektromeetrit. Nende omanikeks on ülikoolid ja muud teadusasutused, kes kasutavad seadmeid enamasti mõõtejaamades atmosfääriõhu jälgimiseks, kuid ka laborieksperimentides. NAIS-id on käigus nii saastunud õhuga suurlinnades kui kõige tsivilisatsiooni-võõramates paikades Amazonase vihmametsast Himaalaja kõrgmäestikuni. Samuti on NAIS-idega tehtud mõõtmisi õhupallide, zeppelinide ja lennukite pardalt kuni troposfääri kõrgemate kihtideni.

Meie toodetava klasterioonide loendi (Cluster Ion Counter, CIC) eksemplarid on juba käigus näiteks Antartkikas Dome C mõõtejaamas ja ka (koos NAIS-iga) Euroopa Tuumauuringute Keskuses CERN-is pilvekambris, kus uuritakse osakeste teket erinevates simuleeritud atmosfääritingimustes koos osakeste-kiirendist pärinevate tehislike kosmiliste kiirtega.

Kontaktandmed

AaddressObservatooriumi 5, 61602 Tõravere, Eesti
Registrikood10242187
Käibemaksukohuslase numberEE100012613
Emailinfo@airel.ee
Telefon(+372) 5665 0016